Odległe Mistrzostwa Polski…

Tegoroczne Mistrzostwa Polski Seniorów w Sprintach i Tandemach Mieszanych zostały rozegrane w miniony weekend w odległym Brzesku. Brzeski Ośrodek Sportu i Rekreacji na nowej 4-torowej kręgielni (świeżutko po kapitalnym remoncie) ugościł znakomicie przyjezdnych kręglarzy. Najprawdopodobniej za sprawą odległości nasz klub reprezentował wyłącznie Maciej Kląskała, który odpowiada z ramienia Polskiego Związku Kręglarskiego za organizację najważniejszych imprez centralnych.

Kanał youtube prowadzi serwis kręglarski kregle.net  (należący do Macieja Kląskały i Jarosława Bonka)

Obok wsparcia organizacyjnego Prezes „Dziewiątki” wystąpił również jako gracz w obu konkurencjach. Najpierw tworząc parę tandemową z zawodniczką Czarnej Kuli Poznań – Katarzyną Żurczak wygrał eliminacje. W pojedynku z silną parą poznańskiej Czarnej Kuli – Barbarą Danek i grającym na wypożyczeniu we wronieckiej superligowej drużynie – Jarkiem Maćkowiakiem, para z Kląskałą okazała się lepsza w tzw. rzutach zwycięstwa.  Mianowicie pojedynek składa się z dwóch setów (30 rzutów granych naprzemiennie przez parę), w przypadku remisu w setach decydują właśnie 2 rzuty „śmierci” do pełnego układu. W tych para Kląskała-Żurczak okazała się lepsza.

W ćwierćfinałowym pojedynku znów na remis w setach i znów z silną parą tym razem tomaszowsko-gdańską (Orłowska-Śliwiński). Tym razem jednak rzuty zwycięstwa zostały rzutami przegranymi dla Macieja i jego koleżanki.

W sobotnie popołudnie wystartowały eliminacje w konkurencji Sprintów. Tu są rozgrywane zawody indywidualne metodą pucharową i też w pojedynkach składających się z dwóch setów (tym razem jednak set to 20 rzutów – 10 pełnych i 10 zbieranych).

W pierwszej rundzie zawodów Maciej Kląskała rywalizuje z Marcinem Szostokiem. Pojedynek zaczyna Kląskała od wygrania pierwszego seta – z bardzo dobrym rezultatem. Jak to jednak bywa w pojedynkach sprinterskich – każdy set należy grać uważnie, gdyż lepsza suma z dwóch setów nie daje zwycięstwa. Przy remisie 1:1 znów decydują rzuty zwycięstwa (w sprintach indywidualnych są to 3 rzuty do pełnego ustawienia). Maciej drugiego seta przegrywa i właśnie rzuty zwycięstwa mają mu dać sukces. Kląskała penie wykonuje 3 rzuty i schodzi z torów zwycięski – awansując do pierwszej 16’stki i do gier niedzielnych.

W niedzielę Kląskała trafia na Włodzimierza Dutkiewicza. Pierwszy set to zdecydowane zwycięstwo rywala a kiedy w drugim secie Dutkiewicz odskakuje na 10 punktów do przodu – wydaje się, że jest już po pojedynku. W końcówce jednak Maciej zaczyna grać wyśmienicie i dosłownie ostanim rzutem przegania Dutka. Jest 1:1 i kolejny raz Kląskała staje przed szansą w rzutach śmierci. Kląskała gra 5,9,5 co daje 19 kręgli i przyzwoity wynik. Niestety 3×7 Włodka pogrąża Macieja, który schodzi pokonany. Szkoda, bo zwycięstwo było bardzo blisko… Na osłodę fakt, że Dutkiewicz przechodząc do dalszych gier dochodzi do ścisłego finału, w którym co prawda przegrał ale tytuł V-ce Mistrza Polski trafił właśnie w jego ręce.

Szczegółowe wyniki zawodów