Wspaniała impreza mistrzowska we Wronkach

W minioną sobotę i niedzielę na kręgielni we Wronkach gościliśmy 47 zawodniczek i zawodników z jedenastu polskich klubów, którzy rywalizowali o medale Mistrzostw Polski Juniorek i Juniorów w konkurencji par i indywidualnie.


Eliminacje przyniosły bardzo wysokie wyniki dwóch zawodników i dość umiarkowany poziom wśród zawodniczek. Już w pierwszym bloku turnieju par zagrali jak się okazało później Mistrzowie Polski w parze juniorów – Bartosz Krug i Szymon Adamczak z Dziewiątka-Amica Wronki. Ich łączny wynik 1214 pkt dał upragnione złoto a już po jego osiągnięciu wiadomo było, że to wysoko powieszona poprzeczka (nawet w kategorii seniora). Na liście startowej było jeszcze kilka par, które mogły liczyć się w walce o medale i faworyci nie zawiedli. Na drugim miejscu „wylądowali” ostatecznie bracia Szulcowie z Polonii 1912 Leszno. Michał i Adrian osiągnęli 1158 kręgli więc strata do liderów z Wronek była dość wyraźna. Na trzecim miejscu podium stanęli również zawodnicy z Leszna – Mikołaj Konopka i Filip Glapiak (1148). Wśród najlepszych par mieliśmy też ścisłą czołówkę w klasyfikacji indywidualnej. Najlepszy po eliminacjach był Mikołaj Konopka – 646 i Bartosz Krug – 634. Dalej już poniżej 600 kręgli zagrali: Michał Szulc – 593 i Szymon Adamczak – 580. Nasza druga juniorska para – Michał Pajor i Kornel Ratajczak po równej grze na poziomie 530-531 kręgli uplasowała się na siódmej pozycji. Cała czwórka naszych reprezentantów weszła też do niedzielnego finału (14 najlepszych).

IMG_9112

Dziewczęta grały w eliminacjach znacznie słabiej wynikowo. Najlepsza para juniorek z Alfy-Vector Tarnowo Podgórne zdobyła złoty medal Mistrzostw Polski „strąceniem” 1087 kręgli. Patrycja Kicińska i Małgorzata Leopold zagrały podobnie (548 i 539) i to wystarczył by cieszyć się ze zwycięstwa. Na drugim miejscu uplasowały się zawodniczki Pilicy Tomaszów Mazowiecki – Agata Kalinowska i Magdalena Zielińska, głównie za sprawą najlepszego w eliminacjach wyniku Agaty. Na najniższym poziomie podium stanęły zawodniczki Dębinek Gdańsk – Maja Olszewska i Natalia Postrożny. Nasza jedyna para juniorek – Marta Duszyńska i Sylwia Machniewska osiągnęła piątą pozycję.

Pierwszy dzień zakończył się dla nas udanie, złotym medalem w parze juniorów. Do niedzielnych finałów weszła czwórka juniorów i jedna juniorka. Jako pierwszych zobaczyliśmy Kornela Ratajczaka i Michała Pajora. Ich gra była bardzo podobna do sobotniej, znów zagrali równo i o ich miejscach zadecydowały zbierane. Troszkę lepiej „zbierał” Kornel i on zakończył na miejscu jedenastym. Oczko niżej uplasował się Michał.

Marta Duszyńska to zawodniczka bardzo waleczna. Zawsze można liczyć, że włączy się w rywalizację o medalowe pozycje, nawet atakując z dalszej pozycji. Tym razem było podobnie. Jej finałowe 555 dało jej trzecią pozycję przed ostatnim blokiem – najlepszej po eliminacjach czwórki. Przed Martą były – Patrycja Poznańska, która zagrała świetny finał – 579 i Natalia Postrożny (pięć „kołków” lepsza od Marty). Gdy na tory wychodziła najlepsza czwórka, nam było ciężko przypuszczać, że żadnej nie uda się zepchnąć Marty z trzeciego stopnia podium. Jednak tak się stało… Brązowy medal przypadł ostatecznie zawodniczce naszego klubu i był to bardzo pozytywny impuls dla grających w ostatnim bloku naszych dwóch juniorów.

W finale juniorów szybko okazało się, że w walce o złoto liczy się tylko dwóch – prowadzących z dużą przewagą po eliminacjach – Mikołaj Konopka i Bartosz Krug. Zagrali oni ponownie powyżej 600 – dokładnie po 603 kręgle. Przez większość gry prowadzenie utrzymywał Mikołaj ale na ostatnim torze, w ostatnich zbieranych Bartek gonił i ostatecznie emocje trwały do ostatnich rzutów – co bardzo rozgrzało zgromadzoną publiczność… Takiego finału na pewno nie powstydziliby się seniorzy… Na kolejnych miejscach bez zmian po eliminacjach – Michał Szulc (brązowy medal) i Szymon Adamczak. Dla nas czwarta pozycja Szymona to bardzo pozytywna informacja – mimo, że w finale Szymon zagrał „o pół tonu niżej”…

Dla nas Mistrzostwa zakończyły się bardzo dobrym rezultatem, najlepszym w historii. Zdobyliśmy trzy medale, wszystkich kolorów, i kilka punktowanych miejsc. W klasyfikacji klubowej osiągnęliśmy 62 punkty (tyle samo co Polonia 1912 Leszno), co stawia nas w dobrej sytuacji by w bieżącym sezonie ustanowić znów rekordowy wynik w klasyfikacji sportu młodzieżowego.

Mistrzostwa wypadły też dobrze organizacyjnie, co podkreślali uczestnicy a także działacze. Podziękowania dla wszystkich, którzy mieli w tym swój udział – od przedstawicieli Polskiego Związku Kręglarskiego, Burmistrza Wronek – Mirosława Wieczora, którzy uczestniczyli w zakończeniu i dekoracji najlepszych.