Święto kręglarskie we Wronkach…

Od środy do niedzieli (11-15.04.2012) trwało kręglarskie święto we Wronkach, jakim był rozgrywany już 26 raz Ogólnopolski Turniej Kręglarski o Puchar Wronek, od wielu lat pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Wronki.

We Wronkach tym razem rywalizowało 162 zawodników i zawodniczek. Tak duża impreza to wielkie wyzwanie organizacyjne ale na pewno nikt z działaczy wronieckich nie żałuje swojego czasu jeśli widzi, że jego praca daje tyle satysfakcji dzieciakom.

W środę i czwartek rozegrano turniej w najmłodszych kategoriach wiekowych – dziewczynek i chłopców, w tych kategoriach wystąpiło 51 dzieci (odpowiednio 20 dziewczynek i 31 chłopców).

Wśród dziewczynek najlepszą okazała się ponownie Nicoletta Dudziak z Polonii 1912 Leszno. Pisząc ponownie mamy namyśli fakt, że ta dziewczynka wygrywa aktualnie wszystkie zawody w których startuje… Można rzec, że również ponownie na podium (tym razem drugim stopniu) stanęła zawodniczka gospodarzy Sandra Szczepska, która w każdych zawodach walczy o czołowe lokaty. Trzecie miejsce podium również dla zawodniczki z Wronek – Wiktorii Jądrzyk. Warto zaznaczyć dobry poziom sportowy – sześć zawodniczek przekroczyło barierę 300 kręgli.

Wśród chłopców nie było niespodzianki. Zwyciężył aktualny „dominator” dziecięciego kręglarstwa – Jakub Cwojdziński z Alfy-Vector Tarnowo Podgórne, który zapowiadał przed zawodami próbę bicia rekordu Polski. Ta sztuka się nie udała ale i tak wynik 363 kręgle należy uznać za wspaniały rezultat. Zresztą poziom wśród chłopców był wyjątkowo wysoki. Drugie miejsce dla Jędrzeja Dmowskiego (341) z OSiR Vector Tarnowo Podgórne a trzecie dla Jakuba Kląskały (340) z Dziewiątki Wronki. Aż dziesięciu zawodników „wykulało” wynik 300 kręgli i wyżej.

Dekoracji zwycięzców w kategorii Dzieci dokonano w czwartek. W dekoracji wziął udział Burmistrz Miasta i Gminy Wronki – Mirosław Wieczór i wspólnie z wroniecką kadrą trenerską uhonorował najlepszych. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowy medal za uczestniczenie w zawodach.

Od czwartkowego popołudnia do sobotniego wieczora na kręgielni we Wronkach trwały eliminacje w kategoriach młodziczek, młodzików, juniorek młodszych i juniorów młodszych. Na obiekcie pojawiały się grupy zawodniczek i zawodników z różnych klubów – łącznie z jedenastu polskich klubów, które aktualnie szkolą kręglarską młodzież. Na pewno dużym osłabieniem był brak kilku najlepszych polskich juniorek młodszych i juniorów młodszych, którzy uczestniczyli w meczu Niemcy-Polska – w ramach przygotowań do zbliżających się Mistrzostw Świata, które w maju rozegrane zostaną w niemieckim Bautzen.

Ostatecznie eliminacje przyniosły kilka bardzo dobrych rezultatów. Na uwagę na pewno zasługuje wynik liderów w katergorii młodzików – Aleksandra Nowackiego (562 kręgle) z Tucholanki Tuchola oraz w kategorii juniora młodszego – Kornela Ratajczaka (584 kręgle) z Dziewiątki Wronki. Wynik Kornela mógł być nawet w okolicach sześćsetki ale jak to się mówi w żargonie kręglarskim – młodemu zawodnikowi „włączył się kalkulator” w końcówce gry.

W niedzielnych finałach lepiej zagrało tylko kilku finalistów a poprawa wyników przeważnie przynosiła poprawę pozycji. Znacznie gorszy poziom finału nastąpił w kategorii juniorów młodszych, co niewątpliwie przyczyniło się do mało interesującego widowiska w tej kategorii wiekowej. Ale po kolei…

Wśród młodziczek nie było niespodzianki. Zwyciężyła, równą grą w eliminacjach i finale, faworytka z Leszna – Mistrzyni Polski – Natalia Włodarczyk, która kontrolowała przez cały czas swoją przewagę. Za jej plecami ciekawy pojedynek stoczyły Oliwia Włodarczyk ze Startu Gostyń i Sandra Nowak z Dziewiątki Wronki. Lepsza okazała się ta pierwsza i ostatecznie końcowa kolejność była identyczna do eliminacji.

Wśród młodzików w finale większość zawodników zagrała słabiej niż w eliminacjach. Z piątek pozycji zaatakował podium Mistrz Polski – Mateusz Kląskała z Dziewiątki Wronki i jego najlepszy wynik w finale dał mu awans na 2 miejsce w turnieju. Przegrał z liderem po eliminacjach Aleksandrem Nowackim z Tucholanki Tuchola, który utrzymał swoją przewagę uzyskaną w eliminacjach. Na najniższym stopniu podium stanął drugi z tucholan – Dawid Łuczak.

W kategorii juniorek młodszych większość zawodniczek w finale stanowiły sierakowianki z Wrzosu. Właśnie zawodniczka z Sierakowa odniosła zwycięstwo. Anna Piotrowska stoczyła bardzo zacięty bój z Magdaleną Kowalską  z Tucholanki Tuchola a o zwycięstwie musiały zadecydować lepsze zbierane. Obie zawodniczki uzyskały bowiem wynik łączny 1071 kręgli. W zbieranych jednak zawodniczka z Sierakowa była zdecydowanie lepsza. Trzecie miejsce podium również dla zawodniczki z Tucholi Marty Nitki.

O poziomie finału w kategorii juniora młodszego już pisaliśmy. Na uwagę zasługuje jedynie równy start Patryka Janickiego z Dziewiątki Wronki, który ostatecznie zajął drugą pozycję w zawodach. Jak to mówią – zwycięzców się nie osądza – turniej wygrał Kornel Ratajczak, który utrzymał swoją przewagę z eliminacji. Miejsce trzecie dla Dawida Kupiec z Wrzosu Sieraków. Generalnie zawodnicy z Wronek wykorzystali brak czołowych zawodników z Leszna (którzy grali w kadrze). Niewątpliwie jednak dużą niespodzianką było odległe 10 miejsce Filipa Glapiaka z Leszna, który był jednym z faworytów a wynik w finale (tylko 479!) to duży zawód…

W klubowej klasyfikacji zdecydowane zwycięstwo odnieśli gospodarze (91 punktów). Drugie miejsce zajęła Polonia 1912 Leszno (35 punktów), która stoczyła wyrównaną rywalizację z Tucholanką Tuchola i Wrzosem Sieraków, które zdobyły po 34 punkty. Troszkę słabie tym razem spisały się kluby z Tarnowa Podgórnego, które tak dobrze wypoadły 2 tygodnie temu w Lesznie.

Podczas finałów, w krótkiej przerwie, Prezes „Dziewiątki” Maciej Kląskała złożył na ręce Burmistrza Wronek – Mirosława Wieczora – podziękowania za dobrą współpracę z klubem i wsparcie w podtrzymywaniu 120-letnich tradycji kręglarskich we Wronkach. Burmistrz z rąk Prezesa otrzymał okolicznościową statuetkę…

W ceremoni zakończenia XXVI Pucharu Wronek wzięła udział Pani Agnieszka Szulczyk – Skarbnik Gminy Wronki, która wspólnie z opiekunami z przyjezdnych klubów oraz sędziami turnieju udekorowała najlepszych sześciu zawodniczek i zawodników w każdej kategorii wiekowej. Ceremonię zakończenia poprowadził Maciej Kląskała, który podziękował wszystkim za udział a szczególne podziękowania złożył komisji sędziowskiej w składzie: Roman Bączkiewicz, Iwona Pacholczyk, Natalia Skrzypczak i Leszek Woźniak.

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI ZAWODÓW

Z kręglarskim pozdrowieniem Dobry Rzut

Maciej Kląskała