Wronczanie w Reprezentacji Polski

W maju w kręglarstwie klasycznym rozgrywane są imprezy mistrzowskie. W tym roku były to Puchar Świata U18, Mistrzostwa Świata U23 i Mistrzostwa Świata Seniorów.

Reprezentacja Polski U23 Mistrzostwa Świata Novigrad 2016

Reprezentacja Polski U23 Mistrzostwa Świata Novigrad 2016

Z naszego klubu w chorwackim Novigradzie wystąpiła czwórka wronczan. Najwcześniej w turnieju juniorów młodszych wystąpiła Julia Paszyk. Udział w Pucharze Świata U18 nasz zawodniczka wywalczyła na Mistrzostwach Polski w Gostyniu, gdzie została Mistrzynią Polski Juniorek Młodszych a właśnie ten tytuł upoważnia do startu w tych zawodach. Nasza zawodniczka, niestety w debiucie na międzynarodowej imprezie nie poradziła sobie zbyt dobrze. Zarówno w starcie indywidualnym jak i w mikście Julka nie zagrała na swoim poziomie. Na pewno jednak można uznać ten start jako zdobycie doświadczenia, szkoda tylko że z goryczką porażki – no cóż sport również tego wymaga.

Warto zaznaczyć, że w Chorwacji był również Maciej Kląskała, który podjął się wsparcia Kadry Narodowej Juniorów w organizacji wyjazdu. Prezes Dziewiątki organizował wyjazd Juniorów na Mistrzostwa Świata U23. A na tej imprezie w Reprezentacji Polski w składzie mieliśmy aż trójkę naszych. Katarzyna MroczkiewiczJulia Brodziszewska wśród juniorek oraz Michał Pajor wśród juniorów.

IMG_1504


 

Bardzo dobrze w całym championacie spisała się Kasia Mroczkiewicz. W starcie drużynowym nasza zawodniczka uzyskała najlepszy wynik (573) w naszej reprezentacji. Nasza kadra zajęła ostatecznie 10 pozycję. Druga nasza zawodniczka Julia Brodziszewska uzyskała 529 kręgli. Julka zaliczyła dobry występ w tandemie juniorek, gdzie wspólnie z Natalią Włodarczyk (Polonia 1912 Leszno) odpadły dopiero w ćwierćfinale. Szkoda bo medal był już blisko. Kasia grała za to w konkurencji sprintów, gdzie przeszła pierwszą rundę ale odpadła w drugiej rundzie.

Katarzyna Mroczkiewicz

Katarzyna Mroczkiewicz

Kasia jako jedyna z polskiej reprezentacji awansowała do ścisłego finału indywidualnego. W finale Kasia zagrała bardzo dobrze, lepiej niż w drużynówce (585), szkoda kilku błędów bo miejsce mogło być jeszcze wyższe. Nie ma co jednak narzekać bo 11 miejsce naszej młodej zawodniczki (a najmłodszej w reprezentacji) to bardzo dobry rezultat. W kombinacji dwóch startów Kasia zajęła 13 pozycję.

Julia Brodziszewska

Julia Brodziszewska

Troszkę szkoda, że Michał Pajor nie uzyskał zaufania trenera kadry. W starcie drużynowym był na rezerwie i nie wszedł do gry. Uzyskał co prawda miejsce w jednym z tandemów juniorów, ale wspólnie z Pawłem Osińskim (Pilica Tomaszów Maz.) odpadł w 1 rundzie. Szkoda, że Michał nie zagrał w swojej koronnej konkurencji, jaką bez wątpienia jest sprint indywidualny, w końcu tu Michał jest aktualnym Mistrzem Polski Juniorów i to nie jest jedyny jego sukces sprinterski w karierze.

Michał Pajor

Michał Pajor

Ogólnie w młodzieżowych imprezach mistrzowskich nie udało się Polakom przywieźć medalu. Najlepsze wrażenie w Chorwacji zostawiła Kasia Mroczkiewicz i jest to dobry prognostyk przed przyszłorocznymi Mistrzostwami Świata U18, gdzie Kasia będzie jeszcze mogła wystartować a doświadczenia chorwackie powinny jej dużo dać.

Na marginesie warto dodać, że na Mistrzostwach Świata Seniorów, złoty medal dla Polski zdobyła Beata Włodarczyk. Mieliśmy więc w Chorwacji swój dzień i Mazurek Dąbrowskiego również wybrzmiał w novigradzkiej hali sportowej.