Udane Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorek

W sobotę i niedzielę na leszczyńskiej kręgielni rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Juniorek i Juniorów. Dla naszego klubu były to bardzo udane zawody, z których przywieźliśmy kolejne medale w tym roku.

Udanie rozpoczęliśmy już w sobotę, kiedy rozgrywany był turniej par. Pierwsze zagrały nasze juniorki, w parze Marta Duszyńska-Sylwia Machniewska lepiej zaprezentowała się Marta (546) ale i wynik Sylwii (520) dawał nadzieję na medal w parach. Długo utrzymywaliśmy drugą pozycję, dopiero w ostatnim bloku nasze juniorki zostały zepchnięte na trzeci stopień podium. Mamy więc brąz. Dobrze zaprezentowała się też Ania Piotrowska, która tworzyła parę z leszczynianką – Ania zagrała najlepszy wynik eliminacji ale słabszy start koleżanki z Leszna pozbawił je medalu (ostatecznie zajęły miejsce czwarte). Do gier finałowych, które były rozgrywane pierwszy raz w innej formule, awansowały Anna Piotrowska i Marta Duszyńska. Sylwii zabrakło niewiele bo zajęła 9 miejsce (do finałów awansowało 8 zawodniczek).

Wśród juniorów mieliśmy również apetyty na medal. Bardzo wysoko poprzeczkę już w pierwszym bloku postawili bracia Szulc z Leszna, grając Michał 604 i Adrian 612. Nasz duet Bartosz Krug i Michał Pajor walczyli bardzo dzielnie. Bartek zagrał najlepszy wynik dnia 616, Michał 568, co dało nam srebrny medal i tytuł V-ce Mistrza Polski – brawo. Punkty dla klubu zdobył też Kornel Ratajczak (547), który w duecie z leszczynianinem Kamilem Kozłowskim zdobył piąte miejsce. Wszyscy nasi reprezentanci dostali się do niedzielnych finałów.

Niestety już na starcie finałów, za niesportowe wykroczenie, zdyskwalifikowany (słusznie) został Kornel Ratajczak. Szkoda, bo negatywna postawa będzie miała swoje dalsze konsekwencji dla tego młodego zawodnika.

Dalej już mamy więcej radości. W drugiej grze – przypomnijmy, że o najważniejszych medalach (za kombinacje) decydowały tym razem trzy starty – dobrze wypadają wszyscy nasi reprezentanci (pomijając oczywiście wspomnianego wcześniej Ratajczaka), kwalifikując się do finałowej rozgrywki (trzecia gra). Możemy liczyć więc na kolejne medale.

Marta Duszyńska po dwóch grach jest na trzecim miejscu a Ania na czwartym. W finałowej rozgrywce wychodzi najlepsze przygotowanie fizyczne i tu ku naszemu szczęściu najlepiej spisuje się Marta, grając zdecydowanie najlepszy rezultat całych mistrzostw wśród juniorej – 592 kręgle. Marta Duszyńska zostaje Mistrzynią Polski w kombinacji oraz Indywidualną Mistrzynią Polski. Sensowność przyznawania dodatkowego medalu za pojedynczy trzeci start (liczony od zera – wśród finałowej szóstki) poddajemy pod rozwagę – jednak dla nas najważniejsze, że całkowitą zwyciężczynią zostaje nasza zawodniczka.

Wśród juniorów, nasi grają w drugim starcie równo 567 kręgli, co daje szansę na medal Bartkowi (liderowi eliminacji) i pierwszą szóstkę Michałowi. Trzeci start pokazuje jednak, że sił zabrakło. Michał gra bardzo słabo, ale na jego usprawiedliwienie trzeba zaznaczyć, że jeszcze w sobotę jego niedzielny występ był niepewny (z powodu gorączki). Michał kończy jednak zawody na wysokim szóstym miejscu. Bartek w trzecim starcie też gra słabiej ale 553 wystarczy do brązowego medalu w kombinacji i tytule II V-ce Mistrza Polski. Trzeci start dał piąte miejsce w klasyfikacji indywidualnej, która wg nas przypomnę nie ma głębszego sensu.

5 medali z Mistrzostw Polski Juniorek i Juniorów w Lesznie to bardzo dobry rezultat. To dobre otwarcie bilansu punktowego w klasyfikacji Sportu Młodzieżowego zaliczany już na rok 2015. W bieżącym 2014 roku nasz klub zdobył łącznie 146 punktów, co dało kolejny awans wśród wszystkich klubów sportowych (różne dyscypliny w Polsce), pierwszy raz w historii miejsce w drugiej setce (181 pozycja).