28 Puchar Wronek przeszedł do historii…

Już dwudziesty ósmy raz gościliśmy polskich kręglarzy na Pucharze Wronek, który tym razem uświetniła też wizyta czeskiego klubu Primator Nachod, czwórki reprezentantów z opiekunem – szefem wyszkolenia młodzieży Czeskiej Republiki – Zdenkiem Jaros. Spośród polskich klubów we Wronkach zameldowało się (razem z naszym) jedenaście klubów a ostatecznie w turnieju wystartowało 131 zawodniczek i zawodników.

Poziom zawodów był zróżnicowany ale na pewno kręgielnia była dobrze przygotowana, co pozwoliło najlepszym osiągnąć dobre rezultaty.

Zaczniemy od najjaśniejszego występu, którym niewątpliwie był start Jakuba Cwojdzińskiego z Alfa-Vector Tarnowo Podgórne. Już w eliminacjach Kuba zaprezentował świetną dyspozycję i uzyskał dużą przewagę ale w finale jego gra była jeszcze lepsza i nie mając już właściwie rywali do zwycięstwa „odjechał” na nowy Rekord Polski młodzików, który od teraz wynosi 587 kręgle. Co ciekawe, w chwili obecnej 8 na 12 rekordów Polski w najmłodszych kategoriach to wyniki uzyskane we Wronkach. Jest to dowodem świetnie przygotowywanej kręgielni.

Drugie miejsce w kategorii młodzików obronił zawodnik gospodarzy Mateusz Sawala po zaciętej ale zwycięskiej walce z trzecim Denisem Hofmanem z Nachodu. Tuż za podium uplasował się Maciej Fot  z Dziewiątki-Amica po troszkę słabszej grze finałowej od tej, którą zaprezentował w eliminacjach.

Wśród młodziczek mieliśmy ciekawą rywalizację. Wcześniej grająca Julia Paszyk mocno poprawiła rezultat w grze finałowej i powiesiła dość wysoko poprzeczkę. Grające obok siebie liderki po eliminacjach musiały kontrolować swoją grę ale nie zapominać także o wyniku, który był w tym momencie na pierwszej lokacie. Ostatecznie nastąpiło tylko jedno przetasowanie na podium po eliminacjach. Zwyciężyła Katerina Majerova z Nachodu, wyprzedzając minimalnie Nicolettę Dudziak z Polonii 1912 Leszno i zawodniczkę gospodarzy Wiktorię Jądrzyk. Nicola zagrała zdecydowanie mniej w finale, za to Czeszka i Wiktoria zacznie poprawiły rezultaty w finale.

W najmłodszych kategoriach (dzieci) dziewczynkach i chłopcach rozegrano zawody tylko jednym startem. Wśród dziewczynek całe podium zdobyły reprezentantki Dziewiątki-Amica Wronki. Najlepsza była Alicja Michalska, druga Weronika Roszak a trzecia Weronika Małgorzata Roszak. Tak to nie jest pomyłka ;), w klubie grają dwie zawodniczki o tym samym imieniu i nazwisku – rozróżniane drugim imieniem ;).

Wśród chłopców na pozycjach 1-8 znalazło się aż 6 reprezentantów z Wronek, jednak na podium mieliśmy tylko jednego z nich. Jakub Kląskała zajął drugą lokatę i przedzielił gości: Michała Bonka z Alfy-Vector Tarnowo Podgórne i Wojciecha Nowaka ze Startu Gostyń.

W najstarszych kategoriach wiekowych – juniorkach i juniorach młodszych – zagrało sporo zawodniczek i zawodników i mieliśmy dość wysoki poziom, którego dawno nie oglądaliśmy w tej kategorii wiekowej. Szkoda tylko, że nikt nie potrafił zagrać dwa razy wysoko – trzeba jeszcze popracować nad stabilnością formy.

Wśród juniorek młodszych zwyciężyła reprezentantka Wronek – Anna Piotrowska, która obroniła swoją pozycję po rewelacyjnej grze eliminacyjnej 593. W finale było zdecydowanie mniej ale rywalki zagrały również słabiej, choć o zwycięstwo toczyła się zaciekła rywalizacja. Druga była Nina Brozkova z Czech a trzecia Justyna Wegner z Tucholanki Tuchola.

Wśród juniorów młodszych mieliśmy dość ciekawe rozstrzygnięcie. Zajmujący jedenastą pozycję po eliminacjach Karol Sellmann uzyskał dobry rezultat w finale (531+575) i wskoczył na najwyższe miejsce na podium. Wydawało się, że o zwycięstwo zagrają prowadzący ze świetnymi rezultatami po eliminacjach Mateusz Kląskała (591) z Dziewiątki-Amica i Marek Gierszewski (580) z Tucholanki. Grający obok siebie zawodnicy, równali poziom gry do siebie na zdecydowanie niższym poziomie niż w eliminacjach i ku zdziwieniu wszystkich zgromadzonych nikt z nich nie wygrał. Mateusz spadł na trzecią pozycję a Marek pozostał na miejscu drugim – jednak żaden z nich nie miał z tego powodu szczęśliwej miny…

W klasyfikacji klubowej nie ma siły na Dziewiątkę-Amica Wronki. 121 punktów zdobytych i zasłużone zwycięstwo. Na drugim miejscu Alfa-Vector Tarnowo Podgórne a na trzecim goście z Czech – Primator Nachod, który przywiózł skromną reprezentację ale bardzo silną. Trzech na czterech zagrało w finale i cała trójka zdobyła miejsca na podium.

Szczegółowe WYNIKI – XXVIII Pucharu Wronek 2014

W uroczystości zakończenia wziął udział Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Wronki –  Robert Dorna, Prezes PZKręgl. Sekcji Kręglarstwa Klasycznego – Przemysław Spychaj.

Zakończenie poprowadził Prezes Klubu Dziewiątka-Amica Wronki – Maciej Kląskała, który podziękował na wstępie Gminie Wronki za wsparcie działalności klubu, producentowi pucharów firmie BIL-CUP z Poznania za przygotowanie wspaniałych trofeów, komisji sędziowskiej w składzie: Roman Bączkiewicz, Iwona Pacholczyk, Natalia Skrzypczak-Bączkiewicz za sprawne przeprowadzenie zawodów, służbom technicznym za rewelacyjne przygotowanie torów.

W dekoracji brali udział ponadto opiekun gości z Czech Zdenek Jaros i trener Kadry Narodowej Juniorów Młodszych Marek Torka. Uhonorowano najlepszych pucharami, dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Jakub Cwojdziński za pobicie rekordu Polski piękną, kręglarską statuetkę otrzymał z rąk prezesa Kląskały.